Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes. Piekrītot sīkdatņu izmantošanai, tiks nodrošināta tīmekļa vietnes optimāla darbība.
Turpinot vietnes apskati, jūs piekrītat, ka izmantosim sīkdatnes jūsu ierīcē. Savu piekrišanu jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes. Sīkdatņu politika...

Vēsture bildēs

 

 

1924. gads. "Skolu sekmīgi beigušie iegūst piensaimniecības un lopkopības tehniķa nosaukumu."

(Valdības vēstnesis, 1923. gada 17. jūlijs)

 
  20. gs. 30. gadi. Skolas audzēkņi pēc labi padarīta darba Rauzas pļavās. Lopkopji ziemu varēs aizvadīt bez bēdām - saime būs paēdusi...   
 

"1940. gadā skola pārgāja Tautas komisariāta pārziņā un sākās iekļaušanās sociālistiskajās sacensībās."

(Ruta Kalniņa. Smiltenes tehnikums ANNO 1922)

 

   1945. gadā skola ieguva nosaukumu Smiltenes zooveterinārais tehnikums. Tā ir pirmā mācību iestāde Latvijā, kas sāka apmācīt veterināros feldšerus.   
   Dievkalpojumu mazpulku nometnē skolas pagalmā Kalnamuižā vada mācītājs Ernests Kronbergs - liels patriots, kurš no savas pārliecības neatteicās arī tad, kad par Latviju sāka cīnīties divas lielvaras. Mācītāja, vēlāk - prāvesta dzīves pavediens traģiski aprāvās 1944. gadā. Viņš ir pirmais, kurš apglabāts toreiz brīvajā laukumā Smiltenes pilsētas kapos pie Brīvības cīņās kritušo karavīru pieminekļa.  
     

1936. gadā pie Smiltenes lauksaimniecības mācību skolas nodibināja Piensaimnieku izmēģinājuma staciju, kur pētīja Latvijā ražoto piena produktu kvalitātes trūkumus, to cēloņus un izstrādāja metodes, kā tos novērst. Profesionāļiem palīdzēja nākamie piensaimnieki, kas tīrīja pienotavu, mazgāja traukus, pieņēma pienu, piedalījās tā pārbaudē un pārstrādē, bet pēc tam ar ērzeļiem veda uz staciju sviesta mucas un sierus. Dežuranti cēlās trijos no rīta. "Tā, taču, ir īsta Sibīrija!" žēlojās audzēkņi.


 
     Skolas pedagogi 1932. gadā. Daudzi no viņiem snieguši lielu ieguldījumu ne vien novada attīstībā, bet bijuši sava veida celmlauži republikā. Centrā - skolas pirmais direktors Jūlijs Vīgands - spilgta personība un izcils ķīmijas skolotājs. Vienīgi Vīganda kungs bijis tik nopietns, ka audzēkņi solījuši viens otram balvu - dāmu pirkstiņus (šokolādes konfektes ar liķiera pildījumu) tam, kurš pirmais sasmīdinās direktoru.   
     20. gs. 30. gadi. Vidū - direktors un piensaimniecības priekšmetu skolotājs Kristaps Lielgalvis. Viņam blakus (pa labi) - skolotājs K.V. Liepiņš, kuram 1940. gadā uztic direktora pienākumus,kad nacionāli noskaņoto Lielgalvja kungu no darba atbrīvo.  
     1930. gads. Lopkopības skolas izlaidums. "Jūs visus gaida grūts darbs," audzēkņiem teicis agronoms Ābele. "Bet no darba gan laikam neviens nav nomocīts. Slinkojot cilvēks saslimst ātrāk, nekā strādājot. Ja esat izvēlējušies profesijas, kas saistītas ar lauksaimniecību vai piensaimniecību, tad dzīve jāpieņem tāda, kāda tā rādās." (Jānis Zariņš " Cepure ar zelta vārpu")  
     Piensaimniecības un lopkopības skolas izmēģinājuma pienotava pagājušā gadsimta 30. gados. Tā ierīkota bijušajā muižas zirgu stallī, kur firsta Līvena laikā turēti zirgi un bijusi telpa, kur kalpiem un staļļa puišiem pulcēties. Te svinēti Ziemassvētki, izvietojot lielu egli plāna vidū. Tagad šeit atrodas skolas bibliotēka un ēdnīca.  
     1924. gads. Pirmais izlaidums. Skolotāji un absolventi.  
  Fotogrāfija no Zemkopības ministrijas "Smiltenes piensaimniecības un lopkopības vidusskolas" reklāmas izdevuma. Šāda krievu baroka stilā 1730. gadā celtā kungu māja Smiltenes muižas centrā izskatījās tālajā 1922. gadā, kad šeit darbu sāka divgadīgā mācību iestāde.  
   

 "Sveiki, mīļie piederīgi! Vēlu jums daudz laimes un veselību," sūtot šo fotogrāfiju mājiniekiem un vēlot viņu pēc veiksmīgi nolikta eksāmena mājās sagaidīt, 1924. gada aprīlī raksta viens no nākamajiem piensaimniekiem. Vārds, diemžēl, vairs nav salasāms.

 
       
 

"Lai es tādas vagas aru, ka es ilgi dzīvot varu sava tēva pagastā," praktiskajās nodarbībās skandēja lauksaimniecības skolas audzēkņi. 20. gs. 30. gados strādāt ar šādu Fordson traktoru bija ļoti liels gods un lepnums.

 

 
       
  Kalnamuiža mostas pavasarim. 20. gs. sākums.  
       
  1960. gada izlaiduma koncerta dalībnieki. 2. rindā - koncertmeistars E. Bojārs. 1. rindā vidū - angļu valodas skolotāja, ilggadēja tehnikuma tautas deju kolektīva vadītāja un daudzu kultūras pasākumu organizētāja Austra Ruka.  
       
  1939. gads. Lauksaimniecības skolas karoga iesvētīšana Smiltenes ev.lut. baznīcā. Uz karoga izšūtie vārdi: "Zemei - darbs, tēvijai - sirds, lai Latvija kā zvaigzne mirdz!" grezno arī Smiltenes tehnikuma karogu.   
    Tehnikuma dejotāji (priekšplānā - skolotāja Austra Ruka) ceļā uz Dziesmu svētkiem. Saktas audzēkņi kopā ar skolotāju Ēvaldu Apīni izgatavojuši no likvidētās Piensaimniecības nodaļas katliem un vara kannām.   
   Smiltenes tehnikuma darbinieki dodas 1. maija gājienā...  
  Skolas pārvaldnieks un agronoms Jānis Švāģeris - īsts goda vīrs un saimnieks ar lielo burtu. Vienīgi uz skolu pēc avīzēm gan viņš sūtīja savu vilku suni Valletu. Par to, kā tas notika, lasiet jaunajā grāmatā "Profesionālā izglītība muižā", ko varēs iegādāties salidojuma dienā.  
  20.gs. 70. gadu beigas. Smiltenes tehnikumā vienmēr godā turētas sportiskās tradīcijas.   
  Zootehniķi. 1962. gada izlaidums.  
  1961. - 1962. gads. Smiltenes tehnikuma riteņbraukšanas izlase kopā ar republikas labākajiem riteņbraucējiem.   
  1935. gada 23. un 24. augusts. Ziemeļlatvijas skolotāju paidogoģiskās dienas Smiltenē, kurās piedalās arī Smiltenes PIensaimniecības un lopkopības skolas paidagogi.  
 

"1946. gads. Visi Smiltenes Piensaimniecības un lopkopības skolas audzēkņi valkāja formas. Meiteņu kleitām vajadzēja būt garām piedurknēm un 10 cm pāri ceļgalam. Svinīgos gadījumos varēja būt arī tautastērps."

Ruta Kalniņa

 
 

Centrā - direktors J. Kārkliņš vienā no pirmajiem izlaidumiem Smiltenē J. Kārkliņš bija Krievijas latvietis, atvaļināts padomju lidotājs, kuru amatā iecēla pirmajos pēckara gados. "Ikdienā viņš staigāja militāra piegriezuma frencī, galifē biksēs un stulmainos zābakos, latviešu valodā runāja slikti, toties tehnikuma audzēkņiem mācīja PSKP vēsturi."

Juris Zušmanis

 
  Absolventu valde.  
  20. gs. 80. gadu sākums. Komjauniešu pārgājiens.  
  Smiltenes tehnikuma 60 gadu jubilejā. V. Avots (no labās), E. Mitriņa, direktors J. Mitriņš, profesors J. Latvietis, skolotāja A. Siliņa.   
  Pirmais Smiltenes tehnikuma audzēkņu salidojums 1962. gadā.  
  ...un vēl viens foto no pirmā salidojuma.   
  Smiltenes lauksaimniecības mācību iestāde daudzus gadus bija vienīgā skola Latvijā, kas sagatavoja pienotavu vadītājus, lopkopības pārraugus, lauksaimniekus, siera meistarus un sierniecību vadītājus.  
 

Sovhoztehnikuma audzēkņi slaukšanas praksē. No kreisās - Dz. Jaunrubene, L.Jurjāne, Dz. Drozdecka.

 
 

Guntis un Elga nolasa apsveikuma telegrammu 1972. gada "Sniegpārsliņu" dalībniekiem. Novēlējumi: 

Māksliniekiem: iejusties "Sniegpārsliņu" virpulī un piedot tai mirdzumu.

Muzikantiem: esiet moži, lai nerimst "Sniegpārsliņas" virpulis.

Pārējiem: iekļauties "Sniegpārsliņas" jautrajās dejās un nepagurt līdz atkusnim.

 
  "Sniegpārsliņas"  viesi pārvar šķēršļu joslu.  
  Smiltenes tehnikuma radošajā pasākumā viesojušies daudzi Latvijā pazīstami skatuves mākslinieki.   
  Smiltenes tehnikuma audzēkņu etnogrāfisks uzvedums "Tautiešami roku devu".  
 

Lai bij' laime, kam bij' laime

Dēlu mātei liela laime;

Tai piedzima malējiņa

Apautām kājiņām.

 (L.t.dz.)

 
 

Dzīvo labi, līgaviņ'

Ar manām māsiņām

Vai tu viena nodarīsi

Manus lielus tīrumiņus?

(L.t.dz.)

 
 

Skaista pļava nenopļauta,

Vēl skaistāka, kad nopļauta;

Skaista meita vainagā,

Vēl skaistāka aubītē.

(L.t.dz.)

 

 
  "Sniegpārsliņa" bija viens no tehnikuma audzēkņu un pedagogu 20. gs. 60. un 70. gadu gaidītākajiem pasākumiem, ko absolventi ar labiem vārdiem atceras joprojām.  
  Smiltenes tehnikuma dramatiskā pulciņa dalībnieki. Viņu vidū - Smiltenes tehnikuma direktors (toreiz - skolas audzēknis) Andris Miezītis.   
  .. un šeit - daiļrunas konkursā.  
  Mācoties Smiltenes tehnikumā direktors arī aktīvi nodarbojās ar biatlonu un distanču slēpošanu.   
 

Andris Miezītis: “Uzzinot, ka esmu uzņemts Smiltenes tehnikumā, bija tik laba sajūta! Nekad neesmu nožēlojis savu izvēli nākt mācīties uz šo skolu. Tie bija četri ļoti skaisti gadi! Bet, ja kāds man astoņpadsmit gados sacītu, ka būšu skolas direktors, tad gan teiktu, ka viņš ir jucis! Taču 1990. gadā dzīve mani atkal atveda uz Smilteni.  Tajā pašā zālē, kur pirms daudziem gadiem gaidīju iestājeksāmenu rezultātus, mani ievēlēja par tehnikuma direktoru." 

 

 
  Skolas projektu vadītājas Ingunas Avotas lielākā autoritāte ir tētis, no kura viņa mācījusies visvairāk. Inguna saka: "Vajag sapņot lielus sapņus, jo tie piepildās!" Arī visi viņas bērnības skaistākie sapņi ir piepildījušies!  
  Ēdnīcas vadītāja Astrīda Pinkovska Smiltenes tehnikumā nostrādāja vairāk nekā 30 gadus. "Viņa bija labestības iemiesojums," par Astrīdu saka kolēģi.  
  1978. gada 1. septembris Smiltenes 29. arodvidusskolā. 2011. gadā skolu apvienoja ar Smiltenes tehnikumu. Tagad arī viņi visi ir mūsējie!  
  Latvijā vairākkārt mainījušās varas, bet nemainīga palikusi cilvēku cerība, ka reiz nāks “ceļinieku” paaudze, kas savedīs kārtībā Latvijas ceļus.  
  “Ceļinieku” ikdiena nekad nav bijusi viegla, bet šīs profesijas prestižs tālajos 70. gados bija ļoti augsts.  
  Izlaidums Smiltenes 29. arodvidusskolā. Moto "Finiša nav un nebūs. Ir tikai starts! tikpat skaisti un iedvesmojoši skan arī šodien.  
  20. gs. 80. gadi. Smiltenes tehnikuma bundzinieces Dziesmu svētkos Rīgā.  
     Ilggadējā Smiltenes tehnikuma matemātikas skolotāja Anna Siliņa. Direktors viņu joprojām sauc par Skolotāju skolotāju.  
  Smiltenes Zooveterinārā tehnikuma audzēknes Elzas Ūdrītes (tagad - Drone) žetons.  
  "Smiltenes tehnikuma žetons ir kā vārpa, kas simbolizē briedumu. Kā spārni, kas atgādina par vieglumu. Kā stari – ceļš augšup," skaidro direktors Andris Miezītis.  
       

 

Fotogrāfjas digitalizēja: Anita Biseniece un Baiba Vahere

Vēstures faktus apkopoja: Baiba Vahere

Veterinārā klīnika

Darba laiks: Pirmdiena - Piektdiena 9.00 - 17.00. Adrese: Kalnamuiža 12, Smiltenes pagasts, Smiltenes novads Tālrunis:  20250228.

vet

Smiltiņa autoskola

Smiltenes tehnikums organizē "B" kategorijas autovadītāju kursus.

automaciba

Kalna ligzda

Kalnamuiža 7 
Smiltenes pag., Smiltenes nov. 
Smiltene, LV-4729, Latvia
Tālrunis: 64772173
Booking.com logo2 2
1
© 2021 Smiltenes tehnikums / Izstrādāts Tehnoloģiju Studijā