14.martā Smiltenes tehnikumā notika personības izaugsmes trenera Alekša Daumes lekcija “Pārmaiņu domāšanas stratēģija”.
Būtiskākie jautājumi, par kuriem Aleksis Daume rosināja aizdomāties: Kā pašiem nekļūt par savu pozitīvo pārmaiņu “slepkavām” vai “pašnāvniekiem? Kur meklējams patiesais cēlonis, kāpēc jūtamies vīlušies darbā, kolēģos un dzīvē? Kā izkļūt no “gāzes kameras”, kas indē pašus un apkārtējos? Kur iegādāties “vakcīnu” pret pesimismu un negatīvismu? – Kāda ir atšķirība starp atbildības sajūtu un atbildību? Kā apzināties, kad par savas dzīves centru esam padarījuši beigtus mērkaķus, kas patiesībā jāaprok?
Kas ir beigtie mērkaķi? Mūžīgi nebeidzamās sarunas par to, kas neapmierina, aprunāšana, apstāšanās stadijā, kad konstatējam - man ir problēma, bet neesmu gatavs neko darīt, lai kaut ko savā dzīvē mainītu. Aleksis Daume to salīdzina ar atrašanos telpā ar radioaktīvu starojumu un dzīvošanu problēmu rāmī. Bērni, redzot šādu vecāku attieksmi, viņu dzīves modeli pieņem par normu un pasaulē iziet vēl viena paaudze, kura gaida, ka viņu problēmas atrisinās citi. Neiet mācībās? - Vainīgi skolotāji! Ģimenei nav naudas? - Vainīga valdība! Darbā valda nejauka atmosfēra? - Vainīgi kolēģi, iestādes vadītājs.
“Cilvēks, kurš ignorē savas problēmas, rada simtiem jaunu. Ja kaut kas neapmierina, nosauciet to vārdā, vispirms paši sev atbildiet uz jautājumiem: Ko es gribu? Ko man darīt, lai to sasniegtu? Kā zināšu, kad tas noticis? Kurš man var palīdzēt?
Vārds “atbildība” nedalās. Katrs cilvēks ir priesteris savā dzīvē. Katrs viņa darbs ir priestera amats.”
Ar ko sākas pārmaiņas domāšanas stratēģijā? – "Kad, konstatējot problēmu, īpašības vārdus aizstājam ar darbības vārdiem. Nevis sakām: Viss un visi ir slikti, bet atrodam atbildes uz jautājumiem: ko es gribu, ko darīt? Un lecam laukā no problēmas uz risinājumu.
Kā atzina Aleksis Daume: "Cilvēki, kas maina domāšanu, ne vien spēj izdzīvot pat šķietami bezcerīgā situācijā, bet, cits citu atbalstot, pat purvā radīt jaunu valsti."
Lekcija notika ar projekta nr.8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” atbalstu.
Baiba Vahere