Seko mums:

Ko par mūsu tehnikumu preses izdevumos raksta 1986. līdz 1990. gada februārim? 20.gs. vidū izglītības iestādē joprojām stipri jūtama komunistiskās ideoloģijas ietekme. Taču skolotāji izmanto iespēju dalīties ar vietējo sabiedrību pieredzē un zināšanās, kas aktuālas visos laikos. Jaunieši aktīvi sporto. Smiltenes 29. arodvidusskolā, ko vēlāk apvieno ar Smiltenes tehnikumu, tiek domāts par to, kā nezaudēt jauniešus, kuriem iegūt vidējo izglītību ir par grūtu, kā uzlabot izglītības iestādes materiālo bāzi un lietderīgi izmantot skolas tehniku.

1986.gada 16. februāra laikraksts “Cīņa” informē, ka Smiltenes sovhoztehnikumā tiek risināts jautājums par agroķīmiskās laboratorijas izveidošanu. Tajā plānots veikt arī notekūdeņu analīzes.

1986.gada 18. februāra vietējā laikrakstā “Darba karogs” publikācija, kurā uzzinām, ka Smiltenes sovhoztehnikuma pasniedzējs Alfons Virza informējis Dārzkopības biedrības biedrus par kaitēkļu apkarošanas pasākumiem piemājas zemē un augļudārzos, dalījies padomos par sētas un mājas apkārtnes labiekārtošanu. Savukārt skolotāja Ruta Kalniņa interesentiem stāstījusi, kā paaugstināt zemes auglību, saprātīgi izmantojot pelnus un minerālmēslus.

1987.gada 17. februāra “Darba karogā” raksts par Smiltenes sovhoztehnikuma jauniešu panākumiem lauku tehnikumu 37. spartakiādē. Tehnikuma slēpotājas izcīnījušas pirmo vietu 5 km distancē un 3X3 km stafetē. Kopvērtējumā iegūts ceļojošais kauss. Ceļojošais kauss izcīnīts arī GDA daudzcīņā. D. Vjakse mājās atgriezusies ar zelta, I. Zvejniece – ar bronzas medaļu.

1987.gada Darba karogā publikācija par Smiltenes sovhoztehnikuma audzēkņiem Uģi Vīņaudu, Jāni Rudzīti, Ingusu Eglīti un Ingu Bārbali, kuri rajona spartakiādē galda tenisā izcīnījuši pirmo vietu vidējo mācību iestāžu grupā.

1988.gada 5.februāra laikrakstā “Cīņa” informē, ka līdzšinējo statusu zaudējušas septiņas paraugsaimniecības. Viņu vidū - “Baltinava”, atdodot vietu padomju saimniecībai “Balvi” un Smiltenes sovhoztehnikums, kura vietā stājies kolhozs “Trikāta”.

1988.gada 18.februāra laikrakstā “ Darba karogs” komjaunatnes pirmorganizācijas sekretāre V. Reidzāne apraksta sovhoztehnikuma komjaunatnes pirmorganizāciju sekretāru viesošanos – pieredzes apmaiņu uz Igaunijas PSR tehnikumiem. Galvenās atziņas – kaimiņzemes skolās ir ļoti gaumīgi iekārtoti kabineti un laboratorijas, tas esot pašu audzēkņu nopelns. Jauniešiem, stājoties tehnikumā, jāiztur konkurss. Sliņķiem, “laika nositējiem” un disciplīnas pārkāpējiem tur neesot, ko darīt. Visur, t.sk. kopmītnēs, valdot priekšzīmīga kārtība, arī to nodrošinot audzēkņi.

1990.gada 10. februāra vietējā laikrakstā “Mūsu zeme” – Marikas Svīķes publikācija “Zināšanas – ceļam” – par republikā vienīgo ceļu darbinieku skolu - Smiltenes 29.arodvidusskolu. Tajā mācās nākamie autogreideristi, buldozeristi, ekskavatoristi, autoremontatslēdznieki, B – C kategorijas autovadītāji no visas Latvijas. Audzēkņu profesionālo sagatavošanu atbalsta bāzes uzņēmumi – Smiltenes 7. CRBP, Smiltenes 8 CBR un Valmieras 12. AK. Praktiskā apmācība notiek gan skolā, gan bāzes uzņēmumos. Rakstā uzsvērta atbildīga darbaudzinātāja lielā nozīme jauniešu izaugsmes ceļā, kā arī nav slēpts satraukums par audzēkņu ne pārāk spožajām sekmēm. Pedagogi kā vienu no risinājumiem min mācību programmu pārveidošanu, kas pieļautu, ka audzēkņi ar vājām sekmēm, apgūstot divgadīgo mācību programmu, iegūst arodu, bet talantīgākie mācoties ilgāk, vienlaikus ar profesiju iegūst vidējo izglītību. Plānots, ka 1990.gada uzņemšanā audzēkņiem būs jākārto iestājeksāmeni.

Rakstā aktualizētas problēmas – izglītības zemais prestižs (dzīvē bieži vairāk pelna tie, kuri nav pacentušies iegūt augstāko izglītību) un mācību materiālu (īpaši mācību grāmatu) trūkums. Pedagogi plāno par poligona būvēšanu autoatslēdznieku - šoferu apmācībai un autodromu jauno šoferu individuālajām apmācībām. 7. CBRP Brutuļos palīdzēšot tikt pie angāra piebūves, lai tur varētu izveidot ražošanas apmācības meistaru darbavietas un glabāt tehniku, kas līdz šim aizņem skolas stāvlaukumu.

Izglītības iestādes vadība spriež par jaunu – celtniecības specialitāti, pakalpojumu sniegšanu vietējiem iedzīvotājiem (lai lietderīgāk izmantotu tehniku) un plāno trīs mēnešu traktoristu kursus jaunsaimniekiem. Vēl skola ieinteresēta dažādu detaļu izgatavošanā, kas ar kādas Rīgas arodskolas starpniecību pēc tam nonāktu rūpnīcā. Gaisā virmo pārmaiņu vēsmas…

Informāciju apkopoja Baiba Vahere

Foto: no Smiltenes tehnikuma arhīva. Fotogrāfijas neatspoguļo rakstā minētos notikumus, tām ir tikai ilustratīvs raksturs.